Tajemnicze podziemia sandomierskie

Tajemnicze podziemia sandomierskie

Wiele się słyszy o uroku niezwykłego Sandomierza. Fani "Ojca Mateusza" z wypiekami na twarzy śledzą losy przebojowego księdza na rowerze, rozwiązującego liczne zagadki kryminalne, przy okazji podziwiając piękno tego miejsca. Mało kto wie jednak, że pod nim kryje się prawdziwe podziemne miasto, które można zwiedzić przy okazji pobytu w Sandomierzu.

Przeznaczona jest do tego specjalna trasa zwana Podziemną Trasą Turystyczną (info: strona internetowa), jednakże korytarzy i komór jest w tym miejscu znacznie więcej. Ludowa wieść głosi, że wydrążane przez lata przejścia ciągną się aż do podmiejskich wiosek Kobierniki i Krakówka, a nawet, że istnieje tajemnie przejście aż do zamku w Baranowie Sandomierskim.

Wspominając o podziemiach w Sandomierzu, nie sposób nie powiedzieć o dzielnej postaci Haliny Krempianki, której wizerunek w postaci fresku widoczny jest na wejściu do sandomierskiego splotu podziemi. Legenda głosi, że sprytna i mężna Halina w obliczu zagrożenia miasta najazdem Tatarów, chcąc zemścić się za śmierć ojca, poszła do tatarskiego wodza z propozycją wprost nie do odrzucenia. Zaoferowała, że przeprowadzi Tatarów do miasta podziemnym przejściem, argumentując swoje zachowanie złym traktowaniem przez mieszkańców Sandomierza. W ten oto sposób, Tatarzy skuszeni wizją łatwego łupu wpadli w zasadzkę i ponieśli śmierć w podziemiu, wraz z Haliną, która poświęciła życie dla swojego miasta.

Podziemia, które na kartach historii zapisały się jako miejsca schronienia mieszkańców Sandomierza, były także znane z licznych katastrof budowlanych, które nasiliły się jeszcze w roku 1963. Wówczas powołana została ekipa pracowników naukowych z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, która zajęła się opracowaniem specjalnego planu i w rezultacie odbudową i zabezpieczeniem podziemnych korytarzy. Właśnie z ich inicjatywy, powstała dostępna dla zwiedzających Podziemna Trasa Turystyczna licząca około 470 metrów długości, wydłużona jeszcze w 2007 roku o nowe pomieszczenia i dojście do Kamienicy Oleśnickich.

Trasa czynna jest w sezonie w godzinach od 10:00 do 18:00, a poza sezonem od 10:00 do 17:00.
Jeśli zatem znajdujemy się w Sandomierzu, korzystamy z jego atrakcji i szerokiej bazy noclegowej (info: Meteor), a dodatkowo gdy lubimy dreszczyk emocji i tajemniczy klimat, koniecznie powinniśmy wybrać się do podziemi pod Sandomierzem, w których najgłębiej położona komora znajduje się na głębokości 12 m, zatem zdecydowanie nie każdy odważy się na tego rodzaju eskapadę. Jeśli podobają się wam takie wycieczki, to przypominamy, że podobną atrakcję możecie znaleźć w Górach Sowich (info: porzadnepomorze.pl) w Muzeum Górnictwa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>