Atrakcje Ostródy i zamek krzyżacki

Atrakcje Ostródy i zamek krzyżacki

Ostróda to jedna z malowniczych miejscowości na Pojezierzu Mazurskim, która co roku przyciąga mnóstwo turystów, przyjeżdżających tu, aby w malowniczym otoczeniu spędzić wakacje. Nie brak tu pięknych plaż, rozległych jezior, wielu możliwości rekreacji nad wodą oraz szlaków wędrownych PTTK. Na tle pozostałych miejscowości w rejonie, Ostróda, w której znajduje się przyjemna baza noclegowa (), wyróżnia się obecnością wielu zabytków z okresu średniowiecza.

Najbardziej znaną budowlą w okolicy jest stary zamek krzyżacki. Pierwszą warownię wybudowano na wysepce w widłach rzeki Drwęcy już w XIII wieku. W XIV wieku zbudowano zamek, który został zrujnowany przez wojska litewskie i odbudowany ponownie kilkadziesiąt lat później, podczas przygotowań do wojny z Polską. Otoczono go murem i fosą, przez którą prowadził zwodzony most. Na podzamczu kwitł handel i usługi. Zbudowano tu młyn, browar, magazyny i warsztaty rzemieślnicze. Wokół twierdzy wyrosła osada. Dostępu do kompleksu broniła artyleria. Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem fortecę przejęły wojska polskie, przywożąc tu właśnie ciała poległych dostojników krzyżackich. Zamek zaczął pełnić funkcje świeckie jako siedziba starostwa, sądu, więzienia miejskiego oraz magazynów. W związku z tym przebudowano wnętrza, dostosowując je do pełnionych funkcji. Zamek ucierpiał nieco podczas wojen szwedzkich, ale największe uszkodzenia powstały podczas wielkiego pożaru Ostródy w 1788 roku, kiedy to pod wpływem żaru wybuchł magazyn prochu, obracając w ruinę całe skrzydło fortecy. W 1807 roku w zamku kilka tygodni spędził Napoleon Bonaparte, nadzorując stąd działania wojenne. Niemniej jednak, chłodne przeciągi wygoniły go stamtąd do przytulnego pałacyku w Kamieńcu. Podczas II wojny światowej forteca została kompletnie spalona, ale potem udało się ją odbudować z ruin. Zamek służy miastu do dzisiaj, mieszcząc w gmachu z cegły bibliotekę miejską, centrum kultury, galerię, muzeum i salę bankietową. Warto obejrzeć z zewnątrz tą imponującą fortecę i wykonać sobie kilka pamiątkowych fotografii na tle wyniosłych murów.

Osoby, które w okolicy zabukowały sobie noclegi, Ostróda zaprasza do obejrzenia odbudowanego z ruin starego zamku krzyżackiego, który przez wieki pełnił rolę centralnego punktu miasta, wokół którego rozrastała się osada. Do dziś ten fort odgrywa ważną rolę w życiu miasta.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>